Strona główna > Warto przeczytać

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński

Urodził się 7 lutego 1955 roku w Janówce. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Biskupa warszawskiego Jerzego Modzelewskiego 7 czerwca 1981 roku. Pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku w latach 1981-1983.
Funkcję administratora Domu Arcybiskupów Warszawskich pełnił od 1983 do 1992 roku będąc jednocześnie kapelanem prymasa Jerzego Glempa,
Biskup Kamiński pracował już wcześniej dla naszej diecezji, a był on kanclerzem kurii biskupiej w 1992 r.
W 1998 otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości.
8 czerwca 2005 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Ełckiej.
Święcenia biskupie otrzymał 23 czerwca 2005 w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Za swe biskupie zawołanie przyjął słowa "Pod Twoją obronę" (łac.) "Sub Tuum Praesidium"
Papież Franciszek przeniósł go 14 września 2017 na urząd biskupa koadiutora diecezji warszawsko-praskiej.
8 grudnia 2017 roku objął urząd biskupa diecezjalnego. Ingres do bazyliki katedralnej św. Michała i św. Floriana w Warszawie odbędzie 20 stycznia 2018 r.

Rok 2018 będzie Rokiem św. Stanisława Kostki
, tak zdecydowali biskupi na 377 Konferensji Episkopatu Polski